Medycyna Nurkowa
Cel kursu
Uczestnik kursu powinien zostać zaznajomiony w teorii i praktyce z wykorzystaniem modeli resuscytacyjnych, zestawów ratunkowych i systemów tlenowych, w zakresie, w jakim obejmuje to udzielanie pierwszej pomocy i reanimację dla pomocników świeckich. (Nauczanie technik iniekcji i infuzji nie jest tutaj uwzględnione.) Po ukończeniu kursu powinien być w stanie skutecznie leczyć ofiarę wypadku różnymi systemami tlenowymi po postawieniu diagnozy, być w stanie skutecznie przeprowadzić resuscytację po zatrzymaniu krążenia (CPR). .
Wymagania:
- Minimalny wiek: 16 lat, w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda opiekuna prawnego
- IDA OWD lub odpowiednik
- IDA CPR lub równoważne
- Dostawca IDA O2 lub odpowiednik
- Ten kurs nie obejmuje żadnych ćwiczeń w wodzie, więc ważny TTU nie jest wymagany
Część teoretyczna:
- Reanimacja
- Anatomia i fizjologia narządów oddechowych. Celem jest przekazanie anatomicznych i fizjologicznych podstaw narządów oddechowych, które są niezbędne do zrozumienia tętniczej zatorowości gazowej i jej różnych przyczyn.
- Anatomia i fizjologia narządów sercowo-naczyniowych. Celem jest przekazanie anatomicznych i fizjologicznych podstaw narządów układu sercowo-naczyniowego, które są niezbędne do zrozumienia choroby dekompresyjnej.
- Barotrauma nadciśnienia płucnego
- Choroba dekompresyjna i dekompresyjna
- Uszkodzenia termiczne
- Hiperwentylacja, zaciemnienie w płytkiej wodzie, zaciemnienie basenu
- Zatrucie gazem
- Systemy tlenowe. Prezentacja różnych systemów tlenowych do oddychania i wentylacji. Konieczne jest, aby dostępny był wystarczający materiał demonstracyjny, taki jak proste systemy masek (np. Laerdal), różne systemy ponownego oddychania (np. Wenoll) i systemy na żądanie (np. Dräger „akut 2000” lub walizka na tlen DAN). Poszczególne modele należy przedstawić w zrozumiały sposób, aby można było z powodzeniem wykonać ćwiczenia praktyczne, które należy przeprowadzić później.
- Nagły przypadek i AED
Część praktyczna:
Na ćwiczenia praktyczne wszyscy kandydaci powinni zostać podzieleni na grupy 2-4 osobowe i rozprowadzone na stanowiskach ćwiczeń, gdzie praca jest rotacyjna. Każdy kandydat otrzymuje odcinek trasy, na którym wymienione są poszczególne stacje. Jeśli kandydat pomyślnie ukończył stację ze swoją grupą, otrzyma certyfikat od asystenta na danej stacji. Gwarantuje to, że każdy kandydat przejdzie przez wszystkie stacje.
Uwaga:
Liczba uczestników powinna wynosić co najmniej dwóch uczestników kursu, aby móc wykonać wszystkie jednostki ćwiczeń w prawdziwym życiu. Prowadzący kurs pełni wyłącznie funkcję szkolenia i monitorowania i nie powinien uczestniczyć w ćwiczeniach.
W planach powinny być następujące stanowiska treningowe:
- Metoda RKO z jedną osobą. Resuscytacja musi być praktykowana aktywnie i intensywnie przez każdego uczestnika. W tym celu niezbędny jest model resuscytacji. Ćwiczenia i treści nauczania muszą być ściśle zgodne z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).
- Metoda RKO z dwoma osobami pomagającymi. Resuscytacja musi być praktykowana aktywnie i intensywnie przez każdego uczestnika. W tym celu niezbędny jest model resuscytacji. Ćwiczenia i treści nauczania muszą być ściśle zgodne z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).
- Stabilna pozycja boczna
- Przypadek awaryjny
- Maski tlenowe z resuscytatorem i bez
Zestaw ratunkowy musi być dostępny i intensywnie wykorzystany. Polecany:
- System ponownego oddychania Wenoll
- System popytu Dräger „ostry 2000”
- Zestaw tlenowy DAN systemu na żądanie (jeśli jest dostępny)
- Automatyczna defibrylacja zewnętrzna (AED)
O formie zaliczenia kursu decyduje trener.
Rejestracja dokumentów kursu w IDA
Dowodem pomyślnego udziału w tym kursie jest wydanie brevetu i wpis do książeczki nurkowej
Karta akceptacji kursu z podpisem uczestnika i instruktora, wypełniona PIC, rejestracja przez IDA i wydanie brevetu certyfikacyjnej.
Ponadto a istnieje możliwość stworzenia naklejki na przepustkę nurkową i dyplom.