Biologia wód słodkowodnych
Cel kursu
Wnioskodawca powinien otrzymać wprowadzenie do limnologii większych zbiorników stojących i poznać najważniejsze grupy zwierząt i roślin w naszych rodzimych jeziorach oraz sposób ich życia. Mając tę wiedzę, powinien być w stanie nurkować bardziej odważnie dzięki lepszemu zrozumieniu relacji ekologicznych w jeziorze, zminimalizować swój wpływ na „siedlisko jeziora”, planować i wdrażać rozsądne środki ochrony środowiska. Wnioskodawca powinien nauczyć się szacowania stopnia zanieczyszczenia wód za pomocą metod chemicznych i biologicznych. Mając tę wiedzę, powinien umieć rozpoznać negatywne zmiany w jeziorze na wczesnym etapie, zidentyfikować przyczynę zanieczyszczenia, określić długoterminowe zanieczyszczenie i poprowadzić grupę środowiskową w stowarzyszeniu.
Wymagania
- Minimalny wiek: 14 lat, w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.
- Poziom szkolenia: IDA OWD lub równoważny
- Liczba obowiązkowych nurkowań: 20
- Oświadczenie o stanie zdrowia (w przypadku małoletnich wymagany jest podpis opiekuna prawnego). IDA rekomenduje ważne badania lekarskie.
Część teoretyczna
Zajęcia: 6-8 Zawartość kursu:
- Wprowadzenie do biologii słodkowodnych
- Łańcuch pokarmowy słodkowodnych
- Struktura przestrzenna jeziora
- Sezonowe zmiany w jeziorze
- Zwierzęta i rośliny w jeziorze
- Zanieczyszczenie wody: przyczyny i skutki
- Przyjazne dla środowiska zachowanie nurków w wodach słodkich
- Oczyszczanie wody
- Przyczyny i skutki zanieczyszczenia wody
- Metody fizykochemicznego badania wody
- Rośliny wodne jako bioindykatory
- Inne wskaźniki biologiczne w wodach stojących
Część praktyczna
Liczba nurkowań: 2-3 (w miarę możliwości przez 2 kolejne dni).
Należy wybrać jezioro, które ma stosunkowo zróżnicowaną faunę i florę. Jezioro jest nurkowane w małych grupach (maksymalnie 3 nurków); Ważne jest, aby grupy zbadały różne odcinki rzeki. Rośliny i zwierzęta są identyfikowane, a zdarzenia odnotowywane. Próbki wody pobierane są z różnych głębokości do późniejszej analizy chemicznej. Podczas nurkowań należy przestrzegać ścisłej kontroli pływalności i minimalnych turbulencji osadu. Instruktor i jego asystenci powinni (jeśli to możliwe) zanurkować z każdym kandydatem przynajmniej raz i uświadomić im ekologiczne cechy jeziora pod wodą. Głębokość nurkowania powinna wynosić maksymalnie 20 m. Wyjaśnienie roślin i bezkręgowców prelegentom oraz obserwacja i ustalenie kandydatów powinny mieć miejsce po nurkowaniach. Na podstawie obserwacji należy sporządzić listę gatunków i mapę rozmieszczenia roślin w jeziorze nurkowym. Próbki wody są badane fizykochemicznie, wyniki są obliczane i omawiane z prelegentami, aby móc przeprowadzić szczegółową ocenę jakości wody.
O formie zaliczenia kursu decyduje Instruktor
Wnioskodawca powinien znać relacje ekologiczne w słodkiej wodzie; powinien znać najważniejsze zależności ekologiczne występujące w wodzie stojącej i umieć odróżnić najważniejsze grupy zwierząt i roślin.
Rejestracja dokumentów kursu w IDA
Dowodem pomyślnego udziału w tym kursie jest wydanie brevetu i wpis do książeczki nurkowej. Karta akceptacji kursu z podpisem uczestnika i instruktora, wypełniona PIC, rejestracja przez IDA i wydanie brevetu certyfikacyjnej. Ponadto a istnieje możliwość stworzenia naklejki na przepustkę nurkową i dyplom.